Karelskie psy na niedźwiedzie


W 1934 roku powstało w Finlandii stowarzyszenie „Suoman Kennel Lutto”, w którym zgromadzono materiał hodowlany służący do odtworzenia starej, rodzimej rasy karelskiego psa na niedźwiedzie. Karelia to region geograficzny od wieków należący do Finlandii, ciągnący się od Zatoki Fińskiej Morza Bałtyckiego daleko na północ. Ze względu na walory myśliwskie tych terenów oraz różnorodność klimatyczną, psy te wyspecjalizowały się znakomicie w polowaniu, jako towarzysze myśliwych. Podobnie jak łajki, wspaniale sprawdzały się na jelenie, łosie, niedźwiedzie, wilki i inną zwierzynę. Karelskie psy na niedźwiedzie w klimacie polarnym bywają używane do zaprzęgów na równi z samoyedami, husky czy malamutami.

Dawniej wykorzystywany był do polowań na niedźwiedzie, jelenie, żbiki i wilki. Współcześnie poluje się z nim w Skandynawii głównie na łosie, a w Polsce przeważnie na dziki.

        Pies średniej wielkości, o wysokości w kłębie 49-60 cm, mocnej budowy, o sylwetce zbliżonej do nieznacznie wydłużonego prostokąta, niemal kwadratowej. Głowa w kształcie stożka, o znacznej szerokości mózgoczaszki, ze słabo zaznaczonym stopem i lekko wysklepionym czołem. Wargi cienkie, suche i szczelnie przylegające. Oczy nieduże, koloru ciemnopiwnego, miodowego o żywym wyrazie. Uszy średniej wielkości, stojące, o lekko zaokrąglonych końcach.

Uwaga
Prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu wizyty telefonicznie lu e-mailem.