historia psów karelskich na niedźwiedzie


PDF

autor - Ewa Szeliga - Szeremeta
13. BONA z Liliowego Wrzosowiska

Hodowla " Albus ", druga co do wielkości hodowla karelskich psów na niedźwiedzie w Polsce, bazowała na czarnej z białym Inter.Champ.Pl Champ.Pl. BON'ie z Liliowego Wrzosowiska,
urodzonej 30 stycznia 1989 roku i będącej córką REN’a Dom Jarzębinowy i DOR’y z Liliowego Wrzosowiska. Pierwszy miot BONY przyszedł na świat w 1991 roku, po Champ.CSR BRIT'ie ze Zlutych Skal.
Bracia BRIT ze Zlutych Skal i BRIX ze Zlutych Skal, przyszli na świat dnia 30 czerwca 1986 roku w hodowli p. Petr Kukulis. BRIT ze Zlutych Skal zamieszkał u p. Mileny Filipovej i byli oni synami importa z Finlandii o imieniu MAKSIM, którego to ojciec prowadził linie hodowlane " Usvan ". MAXIM, syn KIRA-Kimva i Uhtuan TESSU, przyszedł na świat 1 czerwca 1983 roku i pozostał w hodowli należącej do pana Karela Zima. MAXIM jest również prapradziadkiem dla Kan Trace YARPEN'a.
Natomiast matką dwóch braci była Zw.CSR JURKA Vosykov, urodzona w 1985 roku, w hodowli p. Vl. Kosyka i będąca córką Zw.CSR 1971 BARIBAL’a Kalevala i BRAGI Vltavska Perla.
Miotwa iostra JURKI Vosykov, o imieniu JOLA Vosykov pozostała w hodowli, mając oczywiście szczenięta i tak np.16 września 1987 roku urodziły się RIA i RENA Vosykov, córki Piipun OPA, którego omawiam dalej.
Starsza o osiem miesięcy siostra BRIT'a ze Zlutych Skal, o imieniu ANITA ze Zlutych Skal ( Clp. 155), przyszła na świat 20 października 1985 roku, a jej właściciel, p. Jozef Zumar zgłosił ją na MWPR, która miała miejsce w Bytomiu w 1988 roku.
Ojcem BARIBAL'a został import z Finlandii o imieniu BRIHA, który to urodził się w 1974 roku i poprzez swojego ojca Poukamon PROKKI był prawnukiem PETE, tego z 1957 roku i który pozostawił po sobie 14 miotów karelczyków. Rodzice PROKKI'ego, który urodził się w 1972 roku wywodzili się z hodowli Poukamon, jego ojcem był Poukamon PÖRRI, ( prawnuk Hirven ROMULUS'a ), urodzony w 1962 roku, czyli PÖRRI został ojcem mając 10 lat. Matką Poukamon PROKKI'ego została Poukamon TUIJA - wnuczka, prawnuczka i praprawnuczka Hirven ROMULUS'a, którego krew płynęła również w żyłach Metsämiehen MURRI'ego. W hodowli " Poukamon " przyszły na świat 44 mioty karelczyków co dało w sumie 155 szczeniąt.
Matką BARIBAL'a, (czyli partnerką BRIHA ), była AIKA z Brevnova, znana już nam i o której napisałam dokładniej przy omawianiu Mostodalens XMAN'a.
Po BRIT'ie ze Zlutych Skal i po BON'ie dnia 29 sierpnia 1991 roku, urodziło się 6 szczeniąt, a ich imiona zaczynały się na literę " B ", - BOR Albus, BOS Albus, który żył 17 i pół lat u p. Łangowskiego z Torunia, BOJ Albus, BOSA Albus, BOJA Albus, oraz późniejsza Inter.Champ.BORA Albus, która pojechała do Danii i tam zdobyła jako pierwszy karelski pies na niedźwiedzie, wyhodowany w Polsce, tytuł Zwycięzcy Świata - Bruksela 1995 rok.
Inter.Champ.BORA Albus zamieszkała u pana Franka Fuhledorff, który to miał także psa Champ. SETTSEMAN'a, ( będącego synem Champ. Piipun OSKU, a o którym piszę dalej ). Matką Champ. SETTSEMAN'a, który urodził się 22 marca 1990 roku w Niemczech, była Champ. SIKKA, będąca w rękach p.Midiiby.
Następny, drugi miot BONY z Liliowego Wrzosowiska, przyszedł na świat 13 marca 1992 roku, w ilości 5 szczeniąt, tym razem po BOJAR'ze Biały Trop. Urodziły się ORAN, OJAN, OSAN Albus, który to miał potomstwo w hodowli " Od Błękitnookiej ", urodziła się także późniejsza Champ.Pl OJA Albus, która u p. Agnieszki Szalc z Gdańska żyła 16 lat, nie pozostawiając po sobie potomstwa, a ORA Albus została podstawą hodowli " Z Kaszubskich Moczarów " p. Janusza Mikosia z Wejherowa.
Wszystkie 5 szczeniąt z tego miotu BON'y z Liliowego Wrzosowiska uzyskało tytuł Championa Polski.

A w hodowli " Z Kaszubskich Moczarów " 2 stycznia 1994 roku przyszły na świat pierwsze szczenięta Champ.PL OR'y Albus, o imionach - BATIAR, BYSTRA, BIANKA, oraz BALSA z Kaszubskich Moczarów, a ich ojcem został ATOR Pięknolesie.
BALSA z Kaszubskich Moczarów swoje mioty miała w hodowli " Z Mroźnej Kareli " u p. Jacka Maksyma zamieszkałego w miejscowości Mosty. Dnia 20 sierpnia 1995 roku po BALS'ie z Kaszubskich Moczarów i po TROP'ie Rumcajsowe Obejście przyszły na świat ARES, AMOR AGAT i AGA z Mroźnej Karelii. Natomiast 22 września 1999 roku również po tej samej parze, czyli po BALS'ie z Kaszubskich Moczarów i po TROP'ie Rumcajsowe Obejście urodziły się BÓR, BEJ, BARI, BLANKA, BELLA, oraz BYSTRA z Mroźnej Kareli. A rok później, tj.22 czerwca 2000 roku przyszły na świat CEDI, CZINDY, CZANA i CZATA z Mroźnej Kareli, a ich rodzicami zostali ponownie BALSA i TROP Rumcajsowe Obejście, który to zresztą mieszkał w hodowli p. Jacka Maksyma.

Ale wracając jeszcze do hodowli " Z Kaszubskich Moczarów ", to ORA Albus następny miot miała urodzony 3 października 1996 roku po NARO Albus, a urodziły się w tym miocie czarno-biały CADYK, który zamieszkał u Piotra Niegowskiego ze Skórcza, CEKIN, oraz CYNIK z Kaszubskich Moczarów, który pozostał w hodowli. Dnia 13 grudnia 1999 roku pojawiły się na świecie następne i ostatnie dzieci OR'y Albus, których ojcem został ponownie NARO Albus, np. DERWISZ i DRAGON z Kaszubskich Moczarów.

Natomiast miotowa siostra BALS'y , prawie biała BIANKA z Kaszubskich Moczarów swoje szczenięta miała w hodowli " Albus ", urodzone 21 października 2000 roku po AJON Albus.
Siedmiu szczeniętom BIANK'i z Kaszubskich Moczarów hodowca dał imiona zaczynające się na literę " B ". I tak były BIVO, BIJO, BISO, BINO, BIKO i BINA Albus.
Z dwóch urodzonych suk z tego miotu to BINA Albus pojechała do p. Piotra Thora, do Warszawy, u którego to zdobyła tytuły Inter.Champ.Champ.Pl. i miała ona 12 października 2006 roku swoje pierwsze szczenięta w ilości 9 sztuk po Björnehusets SAMBO, w hodowli " Thorvalta ", która powstała w 2001 roku.
Szczeniętom nazwano następująco - RATSU, RAISU, RAAKA, RIKAS, RAKAS, który to zamieszkał w Danii i jest on ojcem KAARI Björnehusets, urodzonej 3 maja 2008 roku w Danii i sprowadzonej do Polski przez hodowlę " Thorvalta ". Matką KAARI jest Björnehusets LUSSI, będąca prawnuczką ALLI, która to jest babką Bjornehusets SAMBO.

A miocie BIN'y Albus u p. Piotra były jeszcze ROSVO, ROUVA, RUUSU, oraz RASTAS, który pojechał do hodowli " Merkambertaner ", ale obecnie mieszka w hodowli " Ogródkowa Knieja " należącej do p.Dariusza Jasińskiego
Ojciec tych szczeniąt - Björnehusets SAMBO, urodził się 27 lutego 2003 roku i został zaimportowany przez p. Lubomira Padeja zamieszkałego na Słowacji. Ojcem SAMBO jest Björnehusets MUTSHIE urodzony w 1998 roku i który ze strony swojej matki o imieniu ALLI, ( która przyszła na świat 24 maja 1992 roku ) był w 8 pokoleniu wstecz wnukiem psa o imieniu PETE, zarejestrowanego w fińskiej księdze rodowodowej w 1957 roku, a w dziewiątym pokoleniu wnukiem Pöyröön ROMULUS'a , będącego dziadkiem psa sprowadzonego do Polski - Metsämiehen MURRI.
W rodowodzie MUSTSHIE'go w 7 pokoleniu, również ze strony matki występuje suka suki Turres SISU. Przypominam, że Turres SISU była babką dla AIKO Elgkongens. Babka SAMBO o imieniu ALLI, urodzona w 1992 roku była także prababką dla Björnehusets LUCKY, ( ze strony jego ojca - Björnehusets KITTO ). Matką Björnehusets SAMBO jest Björnehusets JENTE, suka urodzona 31 marca 2001 roku i będąca praprawnuczką Björnehusets JUSSI, o którym piszę przy omawianiu Björnehusets LUCKY.

Następne szczenięta z przydomkiem " Thorvalta " przyszły na świat 25 lutego 2008 roku , nazwane na literę " V ". Matką została ponownie BINA Albus, natomiast ojcem import z Danii do hodowli " Thorvalta " - Björnehusets BILBO. Urodziły się VARI, VITI, VIISAS, VARMA, VAHVA, VALTA, oraz VALKEA Thorvalta, która została w hodowli.
Interchamp., Mł.Zwyc.Świata,Mł.Champ.Pl Björnehusets BILBO urodził się 26 grudnia 2005 roku jako syn Räbockens ELTON i Björnehusets JENTE. Jego ojciec - Räbockens ELTON przyszedł na świat 4 marca 2004 roku, będąc synem FIN.Champ. Rantasuon NAKU ( poprzez tego psa Räbockens ELTON był wnukiem Kirnukallion MORITZ'a ), czyli Räbockens ELTON jest prawnukiem Suopellon RESSU. Räbockens ELTON i Suopellon MUSTI II są poprzez Suopellon RESSU ze sobą spokrewnieni, ponieważ, dla tego pierwszego RESSU był pradziadkiem, a dla MUSTI II był ojcem. A przypominam, że Suopellon MUSTI II miał dzieci w hodowli " Albus ".
Matką Räbockens ELTON'a była Rabockens CIPPA, urodzona w 2000 roku i która jest poprzez swojego ojca ( Fin.Champ.Karhunkeitaan KESSU ) wnuczką Karhunkaira TARU, o której to piszę, przy omawianiu ZAKKO, psa sprowadzonego ze Szwecji do hodowli " Wilczy Las ".
Natomiast matką Rabockens CIPPA jest Molssin LORA, będąca córką Suopellon RESSU, czyli Rabockens CIPPA jest jego wnuczką. A fińska hodowla " Räbockens " należąca do p. Jan Billgren istnieje od 1998 roku.

Po BILBO w hodowli Thorvalta do 2012 roku urodziło się w sumie 29 szczeniąt.
Po BINIE Albus wymieniony miot "V", Po suce AURA Wilczy Dwór dwa mioty: w 2011 HEINO, HELVI, HERTA, HIKKA. A w 2012 - BAARI, BAMBI, BASSO, BELLA, BIISAM, BOORI, BUSSO.
Po suce KAARI Bjoernehusets w 2011 - JARVI, JENNA, JENNI, JOUKO, a w roku 2012 NAAKKA, NAALI, NAPPI, NIPPU, NITTY,NORSU, NUKKE. Od 2007 roku BILBO został ojcem 16 miotów, w tym jednego w Czechach.
Tak na marginesie jeszcze napiszę, że półbratem Björnehusets BILBO ( ze strony ojca Räbockens ELTON'a ), jest Champ.ES, P, Gibraltaru, Fr. Inter.Champ. Björnehusets SVANTE, zamieszkały w hiszpańskiej hodowli " La Fortea ", należącej do p. Tatiany Pajeres, hodowli istniejącej od 1995 roku.
Na koniec omawiania hodowli " Thorvalta ", jeszcze napiszę, że p. Piotr Thor zaimportował z Czech pieska z hodowli " Nalle Bohemia ", należącej do p. Petra Homolka. Jest nim JONAS Nalle Bohemia, urodzony jako jeden z 8 szczeniąt, a których rodzicami zostali BON Moravsky Medvídek, oraz FLORA Nalle. A w miocie tym były również JERRY, JETTY, JUFFY Nalle Bohemia, a suczki to - JENNY, JESSY, JOLA i JUNO Nalle Bohemia. A w Polsce BON Moravsky Medvidek miał potomstwo z suką DORA Wilczy Las, jak również jest on ojcem zaimportowanej suczki o imieniu ALMA ze Zlateho Luhu.
Jak już wspomniałam, matką JONAS'a była Inter.Champ.FLORA Nalle, rodzona siostra Champ.Cs FUDŻI Nalle, a urodziły się one 23 października 1994 roku, jako córki Suopellon MUSTI II i CORIN'y Nalle, która to, poprzez właśnie Champ.Cs FUDŻI Nalle, jest babką zaimportowanej BRON'y Arfus. Reasumując JONAS Nalle Bohemia i BRONA Arfus są dla siebie ciotecznym rodzeństwem.

Ale wracając jeszcze do BIANKI Albus, to 24 maja 2004 roku urodziły się jej następne dzieci, cztery suki, właśnie KOMI KAREL Albus, która została bazową suką hodowli " Sieciński Brzeg ", o której to hodowli piszę omawiając sukę FAM'ę Wilczy Las, jej siostra to KOGI KAREL Albus, która pozostała w hodowli, KORI KARELAlbus, oraz KOKI KAREL Albus, która pojechała do Włoch.
Następna siostra BIANK'i o imieniu BIKA Albus również pozostała w hodowli i dnia 18 marca 2004 roku po niej i po KAREL'u Albus urodziły się cztery suki BI - HONKA KAREL Albus, która zamieszkała w hodowli " Thorvalta ", ale dzieci nie miała, BINKA KAREL Albus pozostała w hodowli, a BONKA KAREL Albus razem z KOKI KAREL Albus pojechały Włoch i swoje dzieci miały u. Augusto Paoloni z Marcellina. Do p. Augusto pojechał równiez BILAP z Wilczego Dworu.
W rodowodzie tych urodzonych suczek jako prababki występują dwie różne BON'y z Liliowego Wrzosowiska. Ze strony ich ojca - KAREL'a Albus jest BONA z Liliowego Wrzosowiska, urodzona w 1982 roku, jako córka WOLFI'ego Elgkongens i DOR'y z Liliowego Wrzosowiska, ( będącej córką CZARK'i z Wierchów ). Ze strony matki - BIK'i Albus prababką jest także BONA z Liliowego Wrzosowiska, ale urodzona 7 lat wcześniej, w 1989 roku, i będąca córką REN'a Dom Jarzębinowy i również DOR'y z Liliowego Wrzosowiska, ale DORA ta była córką ETN'y z Wierchów.

Kontynuując jednak omawianie miotów BONY z Liliowego Wrzosowiska, to dnia 3 lipca 1993 roku przyszedł na świat jej trzeci miot, w ilości trzech piesków , tym razem po SET- ALI z Liliowego Wrozsowiska.
Urodziły się 3 szczenięta, późniejszy Mł.Champ.Pl NASO Albus, który zamieszkał u p. Elżbiety Laumann z Bydgoszczy, NAJO i Champ.Pl NARO Albus, który to pozostał w hodowli i miał dzieci urodzone w hodowlach takich jak : " Pięknolesie ", " Z Kaszubskich Moczarów " i w hodowli " Albus ". Czwarty miot BON'y z Liliowego Wrzosowiska w ilości 6 szczeniąt urodził się 22 marca 1994 roku po Champ. Cs Suopellon MUSTI II.
A na powyższej reklamie są rodzice szczeniąt, oraz rodzeństwo z drugiego miotu BON'y - OJA i OSAN Albus, który zamieszkał u pana Jana Chmielewskiego z Koszalina.
W czwartym miocie BON'y z Liliowego Wrzosowiska urodziły się MUSTI AJO, którego nabył p. Mirosław Wasilewski z Poznania, u którego to już mieszkał BARI Leśne Uroczysko, urodzony w połowie 1993 roku.
A w miocie tym były jeszcze MUSTI ARO Albus, natomiast suczki hodowca nazwał następująco - MUSTI AJA, MUSTI ARA i MUSTI ASA Albus. Ich ojciec - Suopellon MUSTI II miał potomstwo w hodowlach m.innymi takich jak " Nalle ', " Od Vapnika ", czy " Pikimusta ".

Właścicielem hodowli " Suopellon ", która przestała istnieć wraz z jego śmiercią był p. Aarre Kauppi i w której to hodowli urodziło się 568 szczeniąt ze 114 miotów.
Zwyc.Klubu Suopellon MUSTI II przyszedł na świat 30 marca 1990 roku i był synem Fin.Champ. Suopellon RESSU, który to urodził się 2 września 1982 roku, będąc synem rodzeństwa - Suopellon MUSTI i Suopellon NALLE, urodzonych 25 czerwca 1978 roku. Suopellon RESSU jako 9-cio letni już pies został ojcem Fin.Champ Kirnukallion MORITZ'a, który to z suką Suopellon SIRU, urodzoną 20 kwietnia 1989 roku i będącą praprawnuczką KIRA , ( którego rodowód całkowicie bazował na hodowli " Usvan " , oraz suki HULI ), dał Fin.Champ. Rantasuon NAKU, dziadka importowanego do Polski Björnehusets BILBO. Suopellon RESSU mieszkający u o. Veli Kataikko był doskonałym przedstawicielem rasy i dał on w swoim życiu 88 miotów, pozostawiając po sobie 463 potomków. Jeszcze jako 11-sto latek posiadał potomstwo, ale nie jest to niczym dziwnym, że 11-letni karelczyk zostaje ojcem, ponieważ rasa ta jest długowieczna, a przy tym zachowuje do późnej starości, czyli do średnio 14 - 15 lat swojego życia wiele wigoru.

Powyższe zdjęcie przedstawia Suopellon RITTU, urodzoną 22 stycznia 1989 roku, córkę Suopellon RESSU i Suopellon KIVA, będącą z kolei córką Suopellon KIPA. A Suopellon KIPA, urodzona 11 maja 1981 roku była córką Champ.FIN KIRA i suki HULI, czyli Suopellon RITTU to krewna polskich karelczyków. KIPA to również starsza siostra o siedem lat Suopellon MUSTI, który to urodził się 25 czerwca 1978 roku i który był on ojcem Suopellon RESSU.
Odnośnie jeszcze hodowli Suopellon, to siostrą Suopellon KIP'y i MUSTI, urodzoną 25 czerwca 1978 roku była imieniu Suopellon HEILU, która to z kolei została matką Fin.Champ. Suopellon RETU, a o którym wspominam, przy omawianiu hodowli " Wilczy Las ".

Natomiast rodowód dziadków Suopellon MUSTI II, o imionach MUSTI i NALLE, poprzez ich rodziców, ( czyli pradziadków MUSTI II ) Champ.FIN KIRA, urodzonego pod koniec 1974 roku, oraz HULI, urodzonej w 1975 roku bazował na hodowli " Usvan ". Ze względu na to że Suopellon MUSTI, urodzony w 1978 posiadał takie same imię jak jego wnuk, urodzony 30 marca 1990 roku i zaimportowany na Słowację, tak więc dla rozróżnienia tych dwóch psów, w czeskich rodowodach spotykamy imię tego wnuka jako Suopellon MUSTI II zarejestrowanego przez p. Bohdana Palkę w SPKP ( Slovensky Polovnicky Zvaz - odpowiednik naszego PZŁ ) jako półroczne szczenię pod nr 71/92.
Pan Bohdan Palka miał także młodszego brata Suopellon MUSTI'ego i Suopellon NALLE, o imieniu Suopellon MURRI, a pies ten, zarejestrowany pod nr SPKP 9971/81/2/83, urodzony 11 maja 1981 roku był miotowym bratem Suopellon KIP'y.

Matką Suopellon MUSTI II była Suopellon MINTU, urodzona 25 marca 1987 roku i która była poprzez swoją matkę Suopellon MISSI, wnuczką wspomnianej już Suopellon NALLE.
Rodzona jej siostra Champ.NL Suopellon MINNI zamieszkała w Holandii, natomiast ich siostra, ale młodsza o rok, o imieniu Suopellon MILA pojechała do Daniii, gdzie miała tam szczenięta w hodowli " Karelerbjornen ", należącej do Kurta Kvistgarda, po Inter.Champ. DK Champ.WW89, WW91 ZORO, mieszkającym również u p. Kurta Kvistgarda.
DKChamp.ZORO urodził się 6 lipca 1986 roku, żył do 1993 roku i był synem MATTI i DK Champ. AINO, która to z kolei przyszła na świat 5 listopada 1980 roku roku. Rok później DK Champ. AINO miała szczenięta, tym razem po DKChamp. Piipun OSKU, urodzone dnia 22 lutego 1987 roku, u pani Birthe Bruun i z miotu tego wywodziły się np. JANA i FINJA.
DK Champ. AINO była natomiast córką OSVARI’ego i Mostodalens KLEO.

Mostodalens KLEO była wnuczką Champ.S Mostodalens VILI, który również był ojcem importowanego do Polski - Mostodalen XMAN'a.
Natomiast MATTI, urodzony w 1984 roku był synem Björnehusets RUUNO i Elchhof KERNE, suki urodzonej 7 czerwca 1981 roku i będącej wnuczką duńskiego PETE. Natomiast Björnehusets RUUNO, którego pochodzenie omawiam niżej był również dziadkiem zaimportowanej do Polski BEA di Casa Giani.

Znana na całym świecie duńska hodowla karelskiego psa na niedźwiedzie - " Björnehusets ", co po polsku ten przydomek brzmi - " Dom Niedźwiedzia ", należąca do pp. Hanne i Gunnara Larsen z Danii rozpoczęła swoją działalność we wczesnych latach siedemdziesiątych, a bazową suką hodowli była DKChamp. SUOMI, zarejestrowana w Duńskim Kennel Klubie w 1971 roku.
DKChamp. SUOMI była córką ANSU i DK Champ. PIHLAN Priha, psa, który był dziadkiem ( ze strony swojego syna DIXI’ego ) dla WOLFI'ego Elgkongens.
Champ. PIHLAN Priha był również ojcem dla championa OSVARI, urodzonego 24 października 1970 roku, w hodowli p. B.Richard. MatkąChamp. OSVARI’ego została Champ. KOIRA, zamieszkała w hodowli „ Karelergaardens „, w której to hodowli miała szczenięta także RAILLY.
Młodszymi siostrami Champ. OSVARI’ego były Champ. RAILLY, urodzona w 1971 roku i która została matką w hodowli w której przyszła na świat, oraz Champ. Karelergärdens BIRKA, urodzona w 1973 roku.
DKChamp. SUOMI miała potomstwo np. urodzone 27 kwietnia 1974 roku, po Champ. TURRES, a ich dzieckiem był czarno biały TAMMI Björnehusets. Jego młodszym o pół roku rodzeństwem, urodzonym dnia 31 października 1974 roku, były czarno białe SAKO Björnehusets i SATJA Björnehusets.
W hodowli „Björnehusets „ swoje potomstwa miała również Vest-Karelen LAJKA, której siostra o imieniu Vest-Karelen LINKA miała szczenięta w hodowli należącej do O. Pedersen.
Björnehusets KLITO, oraz Björnehusets KARHU i Björnehusets KIRA, które pozostały w hodowli, były właśnie dziećmi Vest-Karelen LAJK’i i DK Champ. AMIGO, a rodzeństwo to przyszło na świat dnia 30 lipca 1976 roku. Ich starszym pół bratem ze strony matki, był Champ. Björnehusets IKSI, urodzony dnia 19 września 1975 roku i również pozostawiony w hodowli. Jego ojcem został TAMMI Björnehusets.

Natomiast pierwszym importem do Polski, posiadającym w rodowodzie hodowlę " Björnehusets " była BEA di Casa Giani, urodzona 9 stycznia1997 roku i sprowadzona z Włoch z hodowli p. Giovanni Facchinetti do Szczecina.
Rodzicami BEA di Casa Giani, (która jest na poniższym zdjęciu z akitką ) oraz jej rodzeństwa - BAC'a di Casa Giani i BESSY di Casa Giani, byli Björnehusets PRINS HEKTOR’a, ( będącego synem Björnehusets PELE’go DKK 13854/87, oraz Björnehusets VICTORI'i, DKK 17208/87 ), oraz Björnehusets KIR’y, która to była wnuczką Björnehusets FORCE .
Björnehusets PELE ( poprzez swojego ojca Björnehusets RUUNO ) był wnukiem ALPO Of The New Life, którego partnerką została wtedy SVEA, czyli Björnehusets RUUNO był starszym o rok bratem Björnehusets KISS'y, ( będącej matką Björnehusets CIMBO ), którego pochodzenie omawiam niżej.
Matką Björnehusets PELE została suka zaimportowana ze Szwecji z hodowli " Klefmarkens " o imieniu RANJA, urodzona 3 października 1980 roku. Klefmarkens RANJA, poprzez swoją matkę - Klefmarkens DANJUSKA, urodzoną 15 sierpnia 1976 roku była wnuczką DK Champ.
Klefmarkens VINKKA, psa, który również występuje w 6-tym pokoleniu w rodowodzie polskiego importa o imieniu JERI (ze strony jego matki Klefmarkens NEITI).
Również córką Björnehusets PELE, ( i półsiostrą ze strony ojca dla BEA di Casa Giani ), była DK Champ. Björnehusets TANNI urodzona 12 stycznia 1990 roku, którą widać na pierwszym planie. W głębi z lewej strony widać Champ. OJA Albus. Obydwie te suczki występowały w klasie championów na II Międzynarodowej XXIV Bałtyckiej Wystawie Psów Rasowych, Sopot 1994 rok.
DK Champ. Björnehusets TANNI, przyjechała razem z Björnehusets DANNI, foto_64 będącym synem DK Champ. Inter.Champ. Björnehusets VALDE, który to, urodzony 20 grudnia 1987 roku, był krewnym BEA di Casa Giani, ponieważ jego ojciec - Inter.Champ. WW'85 Björnehusets FORCE, był podwójnym dziadkiem dla BEA di Casa Giani.
Duński Inter.Champ. WW'85 Björnehusets FORCE, który pozostał w hodowli, przyszedł na świat 4 listopada 1983 roku, będąc synem Björnehusets JUSSI i Klefmarkens RANJ’i.

O dwa lata młodszym rodzeństwem Björnehusets TANNI, będącej córką Björnehusets PELLE’go i s Björnehusets TRUNIE są Björnehusets MICKEY, foto_ 65 a jego miotowa siostra -Björnehusets MIRKA pozostała w hodowli.
Natomiast matka BEA di Casa Giani o imieniu Björnehusets KIRA, poprzez swojego ojca - Björnehusets JIMBO, zarejestrowanego w DKK w 1988 roku, była wnuczką suki o imieniu Klefmarkens RAISA, siostry Klefmarkens RANJ'i, babki i prababki ze strony ojca BEA di Casa Giani. Klefmarkens RAISA i Klefmarkens RANJA były rodzonymi siostrami, z tym, że RANJA została została zarejestrowana w DKK w 1981, natomiast RAISA - cztery lata później - w 1985 roku i obydwie maiły szczenięta pod przydomkiem „Björnehusets „.
A Björnehusets KIRA poprzez swoją matkę ( Björnehusets RIKKE ) była także wnuczką Klefmarkens RAIS'y.

Björnehusets KIRA miała także potomstwo po ALPO Of The New Life,urodzone dnia 8 marca 1978 i z tego skojarzenia wywodzi się Björnehusets AURO.
A w hodowli „ Di Casa Gianni „, potomstwo miała OJKA Vosykov, np. urodzone dnia 3 stycznia 1990 roku. Biało czarny Zw.JOK Di Casa Gianni i czarno-biała Zw. JESSICA Di Casa Gianni, będące dziećmi ORO Vosykov i OJK’i Vosykov, pozostały w hodowli, należącej do Giovanni Faccchinetti .

Jeżeli chodzi o Polskę, to BEA di Casa Giani zamieszkała p. Marzeny Luisetto ze Szczecina i miała tylko raz miot, w ilości jednego szczenięcia, nazwanego SOLO i urodzonego 12 listopada 2003 roku, pod przydomkiem " Z Osikowej ". Ojcem SOLO z Osikowej, który razem z matką żyje sobie u p. Marzeny został CEDRIK Pikimusta.

Rodzona siostra BE'y di Casa Giani, o imieniu BESSY di Casa Giani swoją karierę hodowlaną rozwijała u pp.Sonji i Fabio Giusanni z Włoch pod przydomkiem " Di Casa Igloo ".
We Włoszech w 1993 roku było zarejestrowanych 21 sztuk karelczyków, natomiast rok poźniej 38 sztuk, a hodowla " Di Casa Giani " była pierwszą i bardzo atywną włoską hodowlą karelczyków. Z pierwszego miotu urodzonego w hodowli " Di Casa Giani ", ponad cztery lata wcześniej niż kiedy urodziła się BEA Di Casa Giani, tj. 29 października 1992 roku hodowca zostawił sobie parę, psa EKTOR'a i jego siostrę o imieniu EDY Di Casa Giani, które były starszym rodzeństwem BEA Di Casa Giani.
W periodyku Clubu Italiano Razze Nordiche ( C.I.R.N.) nr 4 z 1993 roku p. Gianni Facchinetti napisał krótką notkę na temat karelskiego psa na niedźwiedzie dodając zdjęcia Björnehusets PRINS HEKTOR'a, ( u góry reklamy ), oraz jego syna EKTOR'a di Casa Giani., który na poniższym zdjęciu jest 4-ro miesięcznym szczenięciem.

Wracając jednak do hodowli " Albus ", to kolejny miot BONY z Liliowego Wrzosowiska, w ilości 7 szczeniąt przyszedł na świat 7 listopada 1995 roku już po Champ.Pl.NARO Albus. W miocie tym były – AJON Albus, który został w hodowli, ARON, ASON, AVON Albus, natomiast suczki to ARNA, oraz AJNA Albus, która u p. Marianny Pietrzak z Braniewa miała potomstwo urodzone pod przydomkiem " Słodka Kluska ". Pierwszy miot AJN'y Albus, którego imiona zaczynały się na literę " A " przyszedł na świat 27 czerwca 1998 roku, po DON'ie Ponieckie Wrzosowisko i w miocie tym były dwie szuczki - ARON, AJSZA Słodka Kluska , psy to ARTAKAS, AKIRO, oraz AJON Słodka Kluska, którego pozostawiono w hodowli.

Następne szczenięta AJN'y Albus urodziły się 14 lipca 2001 roku, po Champ.Pl. Mł.Champ.Pl AJON Słodka Kluska, czyli matkę skojarzono z synem. Szczenięta hodowca nazwał na literę " D ", dwa pieski - DON i DORAN Słodka Kluska, którego również zostawiono w hodowli, a suki to DORA, DINA, DANA i DASZA Słodka Kluska. DASZA Słodka Kluska pojechała do Tolkmicka, do p. Andrzeja Niemca, u którego to miała szczenięta urodzone 7 czerwca 2004 roku, po ATOS'ie Potockie Łąki, w hodowli " Z Kadyńskich Lasów '. Z ośmiu urodzonych szczeniąt dwa pieski nazwano DEMON i BORYS Z Kadyńskich Lasów, a suczki to BAJKA, MIKA, KAMA, FIONA, AKIRA i AGA z Kadyńskich Lasów.

Odnośnie jeszcze AJN'y Albus to w wieku 7 lat miała kolejny miot, ale urodzony już pod przydomkiem " Z Ożarowskiej Kniei ", u p. Waldemara Ordynowskiego z Jadwigowa. Urodzonym dnia 25 kwietnia 2002 roku szczeniętom, których ojcem został ponownie AJON Słodka Kluska nadano imiona na literę " B ". I tak - pieski to BOHUN, BORYS z Ożarowskiej Kniei, którego w ramach ekwiwalentu za krycie wzięła właścicielka hodowli " Słodka Kluska ", a suczki to BERTA i BONI z Ożarowskiej Kniei, która pozostała w hodowli.

Szósty miot BONY z Liliowego Wrzosowiska, której partnerem ponownie został NARO Albus, urodził się 14 lipca 1996 roku w ilości 8 szczeniąt, które hodowca nazwał następująco - ROJ, ROR, ROS, ROJA, ROSA, RORA i ROVA Albus, która zamieszkała u pp. Jarychów.

Zw.Mł. Zw.Rasy ROVA Albus po MUSTI’m AJO Albus dzieci swoje urodziła 22 listopada 1998 roku, w hodowli " Stella ", należącej do pp. Moniki i Marka Jarychów z Gdyni, a na świat przyszły 4 szczenięta o imionach - RINO, REX, ROJ i ROMA Stella i były to jedyne dzieci ROV'y Albus.
Następny miot BONY z Liliowego Wrzosowiska, również po NARO Albus urodził się 14 kwietnia 1997 roku, w ilości 4 szczeniąt, piesek to FINJO Albus, a suczki - FINRA, FINSA i FINJA Albus, która została w hodowli, ale dzieci nie miała.

Ósmy miot BONY z Liliowego Wrzosowiska, którego ojcem został ponownie NARO Albus urodził się 12 czerwca 1998 roku, a pięciu szczeniętom dano imiona zaczynające się na literę " K ", a więc: KAREL Albus, który został w hodowli i miał potomstwo w hodowli " Sieciński Brzeg " i w hodowli " Albus ", oraz KARES Albus, a suki to KAREI, KARJA, oraz KARLA Albus.

Ostatni, dziewiąty miot BONY urodził się 25 marca 2000 roku, po NARO Albus, a urodziły się dwie suki KARHU NARO i KOIRA NARO Albus.

Reasumując, w hodowli " Albus " po Inter.Champ.Champ.Pl BON'ie z Liliowego Wrzosowiska urodziło się 56 szczeniąt karelskich psów na niedźwiedzie.

14. BOSA AMANTKA

Rumcajsowe Obejście, urodzona w 1989 roku i wystawiana w klasie użytkowej ( Konk. dzikarzy ) to była bazowa suka hodowli " Wilczy Las ", należącej do p. Kazimierza Śpiewaka, u którego żyła 17 lat. Dnia 16 maja 1994 roku urodziła po raz pierwszy sześć szczeniąt po FON'ie Ponieckie Wrzosowisko. Jedynaczka dostała na imię AKA, natomiast pieski to AJAKS, AGAT, ARES, AMANT i AKAPIT Wilczy Las, który u p.Sławomira Jarockiego z Wrocławia uzyskał wysokie tytuły wystawowe.
Inter.Champ.Champ.Pl. AKAPIT Wilczy Las, który był pierwszym polskim interchampionem w rasie karelski pies na niedźwiedzie i będący ekwiwalentem za krycie, zajął miejsce nieżyjącego już w tym czasie FON'a Ponieckie Wrzosowisko. Pan Sławomir aktualnie posiada, oprócz 16-sto letniego AKAPIT'a Wilczy Las, drugiego pieska pochodzącego z hodowli " Sieciński Brzeg ", a jest nim DIAMENT Sieciński Brzeg będący synem JERI'ego i FAM'y Wilczy Las, urodzony w 2008 roku.
Na powyższym zdjęciu widać leżącego sobie AKAPIT'a Wilczy las , a obok niego jest DIAMENT Sieciński Brzeg
Następny miot BOS'ej AMANTK'i urodził się 20 sierpnia 1995 roku po GABO ALI Ponieckie Wrzosowisko i został nazwany na literę " B ". Siedem szczeniąt, w tym dwie suczki, zostały nazwane BORA i BIANKA, natomiast pieski to BARY, BAKS, BOS, BRUS, oraz BOR Wilczy Las.
Dnia 21 maja 1998 roku przyszły na świat ostatnie już dzieci BOS'ej AMANTK'i i GABO ALI Ponieckie Wrzosowisko - dwie suczki to CARA i CZATA, a pieski hodowca nazwał CEZAR, CZAK i CZOK Wilczy Las .
CZATA Wilczy Las, która pozostała w hodowli, dnia 7 listopada 2001 roku została matką późniejszego Inter.Champ.Champ.Pl Mł.Champ.Pl DUNAJ'a Wilczy Las, zamieszkałego u p. Leszka Frączka. Rodzeństwo DUNAJ'a to DEMON, DUKAT, DIANA, DELTA, oraz DORA Wilczy Las, która również została w hodowli, a potomstwo to było dziecmi BART'a Pikimusta, psa zaimportowanego z Czech przez hodowlę " Wilczy Las ".

Po tej samej parze tj. po CZATA Wilczy Las i po BART Pikimusta urodził się dnia 2 września 2002 roku miot, nazwany na literę " E " . Pieski hodowca nazwał następująco - ELIOT, ELTON, EMAR, natomiast 5 suczek to ELZA, EIRA, ELDA, ETNA i ERA Wilczy Las, która u p. Jacka Kramarza z Wilkowa zdobyła tytuły wystawowe takie jak CACIB i NDSwR na MWPR Wrocław 2009.

Hodowla " Wilczy Las " sprowadziła również psa ze Szwecji o imieniu ZAKKO. Rodzeństwo ZAKKO, LEO, MEJJA, GIZMO, urodziło się 30 maja 2007 roku jako dzieci Molssin UNO i Jyrynperan SANDRY, w hodowli należącej do p. Roberta Modig.
Ich matka - Jyrynperan SANDRA urodzona w 2003 roku jest córką FINJ Champ.Karhunkylan MUSTI i Jyrynperan JONNA.
Karhunkylan MUSTI natomiast urodził się 16 maja 1995 roku po Torpanniemen MöKö i po Karhunkaira PIMI w hodowli p. L.Juntenen z Finlandii. To właśnie z hodowli " Karhunkaira " p. Juntunen wywodzi się Multi Championka, Zwyc.Świata i grupy V Dortmund ' 91- Karhunkaira TARU urodzona 26 lutego 1987 roku i która to jest rodzoną siostrą Karhunkaira PIMI. Ich rodzicami zostali Fin.Champ.TURRE, którego rodowód już w 4-tym pokoleniu całkowicie bazował na hodowli " Usvan ".

Matką sióstr została Karhunkaira MOPPE, urodzona 13 czerwca 1983 roku, córka Fin.Champ. REKKU, urodzonego w 1975 roku.

TARU miała szczenięta urodzone 5 lipca 1990 roku po Suopellon RETU, który to znajduje się w rodowodach polskich karelczyków poprzez Suopellon MUSTI II. Najbardziej znanym z tego miotu jest Erätarun ROMMEL.
Młodzieżowy Zwycięzca Europy'91, który na powyższym zdjęciu ( stoi ) jest ze swoją matką.
Jego rodzona siostra Erätarun HEILI KARJALASTA pojechała do Francji, do p. Hartmana Pertti.

Hodowla " Karhunkaira " jak do tej pory dochowała się 37 miotów z których urodziło się 227 szczeniąt, a z pierwszego miotu urodzonego 13 czerwca 1983 roku w hodowli " Karhunkaira " pochodzi właśnie Karhunkaira MOPPE.
Natomiast hodowla " Molssin ", należąca do p.Ikonen powstała w 1989 roku i przez ten czas urodziło się tam 509 szczeniąt karelskiego psa na niedźwiedzie ze105 miotów.

A w Polsce rodzą się dnia 12 grudnia 2009 roku pierwsze szczenięta po ZAKKO. Matką 2 piesków i 2 suczek została DORA Wilczy Las,
Córka CZAT'y Wilczy Las, a siostra DUNAJ'a Wilczy Las - DORA Wilczy Las miała szczenięta po BON'ie Moravsky Medvidek, urodzone 1 czerwca 2004 roku. Urodzilo się 7 szczeniąt nazwanych następująco - FART, FEST, FLOP, FON, oraz FIGA i FAMA Wilczy Las została kupiona przez p. Henryka Kaczmarka z miejscowości Siecino, którą omawiam niżej w pkt.17.

15. ALMA ze Zlateho Luhu

Bazową suką hodowli ' Nenana " została zaimportowana z Czech, Zw.Mł. ALMA ze Zlateho Luhu, urodzona 6 maja 2001roku, córka BON'a Moravsky Medvinek i HER'y Nalle.
BON Moravsky Medvinek przyszedł na świat 19 września 1998 roku w hodowli p. Ladislawa Tsekki, będąc synem BRET'a z Lowiska Vasosz i AMAND'y od Vapnika,będącej córką Suopellon MUSTI II i CATRIN Nalle. CATRIN Nalle jest rodzoną siostrą CYNTHI'i Nalle, która swoje szczenięta miała pod przydomkiem " Pikimusta ", natomiast CATRIN Nalle, zamieszkała u p. Mraz i tam swoje dzieci rodziła pod przydomkiem " Od Vapnika ", a jej córka AMANDA Od Vapnika przyszła na świat 4 listopada 1992 roku i początkowo zamieszkała u pana Hanacek.

Miotowym bratem BON'a Moravsky Medwinek był BPN Moravsky Medwinek, natomiast starszymi braćmi BONA'a Moravsky Medwinek byli ARAS i ALF Moravsky Medvinek, którzy to urodzili się 27 maja 1996 roku.
ARAS Moravsky Medvinek to również ojciec CACIB BRON'y Arfus, zaimportowanej do Polski, czyli ALMA ze Zluteho Luhu jest półsiostrą BRON'y Arfus, natomiast BON Moravsky Medvinek poprzez swojego ojca jest również półbratem CEDRIK'a Pikimusta.

Matką ALMY ze Zlateho Luhu została suka o imieniu HERA Nalle, urodzona 2 kwietnia 1998 roku w hodowli należącej do Petra Homolka i będąca córką CORIN'y Nalle i Suopellon MUSTI II, który to jest również ojcem zaimportowanego BART'a Pikimusta do hodowli " Wilczy Las " należącej do p. Kazimierza Śpiewaka.
Pochodzenie Suopellon MUSTI II zostało dokładnie opisane przy omawianiu czwartego miotu BON'y z Liliowego Wrzosowiska, którego ojcem był właśnie Suopellon MUSTI II.

Jeżeli chodzi natomiast o hodowlę " Nalle " należącą do p. Petera Homolka, to ojcem braci CORNELIUS'a, CATO urodzonych 12 marca 1990 roku i mieszkających w Austrii, ich brata CLIF'a Nalle, który pojechał do Niemiec i został tam psem służącym na granicy tyrolskiej, oraz trzech sióstr o imionach - CYNTHIA, CATRIN, oraz CORINA Nalle był pies ATTORE - ASOR von der Gletschermühle, urodzony 2 grudnia 1987 roku w austriackiej hodowli pani Edith Marki i w której to hodowli pozostał. Ojcem ATTORE - ASOR był Björnehusets GINO, który to jest również prapradziadkiem Kan Trace YARPEN'a.
Biało-czarny ATTORE - ASOR von der Gletschermühle pochodził z pierwszego miotu Champ.Elgkongens ALASK'i, miotu będącego również pierwszym miotem karelczyków urodzonym w Austrii.
Czarno-biała Elgkongens ALASKA była piątym zarejestrowanym egzemplarzem karelczyka w Austrii , a urodziła się ona 30 października 1982 roku i rodowód jej bazował na duńskiej hodowli " Elgkongens ".

Jednym z pierwszych karelczyków zarejestrowanych w Austrii był Elgongens TARZAN, będący bratem Elgkongens TUPSU i Elgkongens TERTU, a piszę o nich dalej. W Austrii w tamtych czasach karelczyki generalnie nie służyły jako psy myśliwskie, ale wykorzystywano je do agility, do dogtrekingu i jako psy ratownicze. Zresztą kareleskie psy na niedźwiedzie doskonale sprawdzają się w takich psich sportach jak obedience trials, czy w sportach zaprzęgowych, oraz jako psy ratownicze.

Elgkongens ALASKA poprzez swojego ojca - Elgkongens JERRI’ego, była wnuczką DIXI, a przypominam, że DIXI był także ojcem AIKO Elgkongens, natomiast poprzez swoją matkę ( o imieniu Elgkongens ZARINA ), Elgkongens ALASKA była wnuczką PETE, który to był ojcem WOLFI'ego Elgkongens, dwóch zaimportowanych psów do Polski. PETE był także dziadkiem AIKO Elgkongens.
W biuletynie ÖCNHS ( Austrijacki Klub Psów Ras Nordyckich ) nr 5/91 oprócz krótkiej informacji o rasie, zamieszczono zdjęcie właśnie Elgkongens ALASK'i.
Brat CORIN'y , o imieniu CORNELIUS Nalle zamieszkał u p, Petera Gritscha z Austrii, który mu nadał domowe imię ARRU i który miał potomstwo z Björnehusets CERES pod przydomkiem " vom Rietzerschneider ", należącej również do p. Gritscha. Ich córkami były AIKA vom Rietzerschneider , AYCA vom Rietzerschneider i AKIRA vom Rietzerschneider, urodzone 11 marca 1994 roku.
Björnehusets CERES urodziła się 3 stycznia 1991 roku jako córka DK Champ.Björnehusets NOKKE, który przyszedł na świat 16 marca 1986 roku, będąc podwójnym wnukiem Björnehusets JUSSI, który to był ojcem, jak już wspomniałam ATTORE - ASOR von der Gletschermühle i Björnehusets LUCKY. Matką Björnehusets CERES była Björnehusets MISSA, urodzona w 1988 roku, która poprzez swojego ojca - Björnehusets CIMBO, była wnuczką również Björnehusets JUSSI.
Interesujące jest pochodzenie Björnehusets CIMBO ze strony jego matki. Björnehusets CIMBO urodził się 15 maja 1986 roku jako syn Björnehusets KISSA, która to była córką SVEA, suki wywodzącej się ze Szwecji i będącej córką Kruunupään DAVY i Klefmarkens MALENKA, suki zarejestrowanej w szwedzkim Klubie w 1971 roku. Klefmarkens MALENKA poprzez swojego ojca DKChamp. Klefmarkens VINKKA jest spokrewniona z JERI'm, jak również z Björnehusets PELLE.

Jeszcze przypomnę, że Kruunupään DAVY był dziadkiem Mostodalen's XMEN'a, jak również występuje w rodowodzie JERI'ego.
Natomiast ojcem Björnehusets KISS'y został ALPO Of The New Life, pies zaimportowany z Holandii do Danii.
ALPO of The New Life, ASLAK of The New Life i ich siostra - ALMARIA of The New Life urodziły się 28 sierpnia 1975 roku, jako dzieci DK Champ. Pihlan PRIHA i Champ NL Karhuloukko’s RAISU.

Natomiast Champ NL Karhuloukko’s RAISU przyszła na świat 10 października 1973 roku, będąc córką BILLY'ego i Turres JASI, w hodowli p. Damme-Tazelaar. Na światówce w Innsbucku w 1976 roku zdobyła CACIB'a.
W holenderskiej hodowli " Of The New Life ", należącej do Eliama Tongeren, urodziło się parę miotów i np. wspomniana już ALMARIA of The New Life to podstawa hodowli " v.d.Hekkesteeghe ", należącej do p. I. Balster.
ALMARIA of The New Life dnia 4 kwietnia 1979 roku urodziła późniejszego holenderskiego championa, WW'81 i 82, Lux.Champ.'84 KAITSIJA v.d. Hekkesteeghe, ( którego ojcem był W’79 Uhtuan ROY ), a pies ten był w rękach Jet Asselberg, u której parę lat później zamieszkała NL Champ.Usvan LIESKA.
Młodszym o dwa lata KAITSIJA v.d. Hekkesteeghe był W’83 Champ. LUJA v.d. Hekkesteeghe, urodzony dnia 29 marca 1981 roku, ale te psy nie zaistniały w hodowli.

BLACK AND WHITE of The New Life, urodzony 27 listopada 1976 roku, został Inter.Championem, Champ. NL i LUX, a mieszkał u pp. K.C.M. Dokter, u którego wraz z Björnehusets SOLA miał potomstwo. Szczenięta te przyszły na świat 27 lipca 1987 roku, czyli ich ojciec miał wtedy już 11 lat. Ale karelskie psy na niedźwiedzie znane są ze swojej żywotności, a 11 letniego karelczyka można przyrównać do 8/9 letniego przedstawicielem innej rasy.

CIIKO Of The New Life został reproduktorem, a DOESCHKA Of The New Life swoje szczenięta miała pod przydomkiem " Of The Midsummernight ", np. urodzone dnia 15 października 1980 roku, po ESQUIL Of The New Life.
Z miotu tego - BABOTSCHKA Of The Midsummemight pozostała w hodowli, w której się urodziła, należącej do pp. K.C.M. Dokter, a BOY Of The Midsummemight również pozostał w Holandii, u R. Koops.
W hodowli „Of The Midsummemight “ szczenięta miała po CIIKO Of The New Life suczka o imieniu BILONI. Ich córka – ANUSKA Of The Midsummemight, urodzona 16 października 1979 roku, także zamieszkała u R. Koops.

W’83 CARUNA Of The Midsummemight, która przyszła na świat dnia 1 kwietnia 1982 roku roku, została w hodowli i tam zdobyła tytuł championa. Była ona córką CIIKO Of The New Life i DOESCHK’i Of The New Life, czyli pełnego rodzeństwa.

Wracając jednak do polskich hodowli to pierwszy miot w hodowli " Nenana " w ilości 5 szczeniąt, urodził się 10 czerwca 2003 roku, po czarno-białym BART Pikimusta i nazwany został na literę " V ", i tak w miocie był VIGOR, natomiast cztery suczki to VEGA VICA, VERA i VENUS Nenana.
Natomiast dnia 9 czerwca 2006 roku w hodowli " Nenana " przyszła na świat jedynaczka, KARLA Nemana, której właścicielem został pp. Elżbiety i Jana Michalskich z Chotomowa, u których zamieszkała łajka zachodniosyberyjska i labrador retriever. KARLA Nemana jest córką BART'a Pikimusta i ALM'y ze Zlateho Luhu.
A rok później, tj. 3 maja 2007 roku, również po BART Pikimusta i po ALM'ie ze Zlateho Luhu urodziły się SAPER, SIDOR, SABA i SONIA Nenana.

Ojciec tych miotów BART Pikimusta urodził się 9 sierpnia 1996 roku w hodowli p. Jitki Dopitovej, jako syn Suopellon MUSTI II i CYNTHI'i Nalle, czyli poprzez CYNTI'ę Nalle BART Pikimusta i CEDRIK Pikimusta są dla siebie pół braćmi.
BART Pikimusta został ojcem szczeniąt urodzonych w hodowlach - " Wilczy Las " i " Nenana ".

16. BRONA Arfus

Odnośnie hodowli " Nalle " to trzecia siostra o imieniu CORINA Nalle, została również skojarzona z Suopellon MUSTI II i ich córka o imieniu Champ.Cz.FUDŻI Nalle, a siostra FLOR'y Nalle ma szczenięta w hodowli " Arfus ", należącej do p. Danieli Stryckovej z Czech i których ojcem został ARAS Moravsky Medvinek, starszy o dwa lata brat BON'a Moravsky Medvinek. Z tego połączenia przychodzi na świat 8 lutego 2002 roku BRONA Arfus, która to zostaje sprowadzona do Polski przez p. Macieja Łepkowskiego z Sokolnik k/ Wrocławia. Ale pierwszy miot FUDŻI Nalle urodził się 5 czerwca 2000 roku nazwany na literę " A ", np. AX, ASTRA, Champ.Cs AISY Arfus, która pozostała w hodowli, a ARGON Arfus ma własne szczenięta w hodowli " Od Starych Dubu ", urodzone w 2004 roku, a partnerką jego została suka sprowadzona z Finlandii do p. Krejcarovej - Lappion KIVA, urodzona 17 kwietnia 1999 roku jako córka Kaaronnevan REKKU i Naakiman NÄTTI, poprzez którą to sukę jest prawnuczką Suopellon RETU.

Natomiast Mł.Champ.Pl Champ.PL BRONA Arfus, która poprzez BON'a Moravsky Medwinek jest bliską krewną ALMY ze Zlateho Luhu, zostaje bazową suką hodowli " Cień Niedźwiedzia ", w której to hodowli ma potomstwo.
I tak, jej pierwszy miot w ilości 7 szczeniąt urodził się 19 czerwca 2006 roku po CEDRIK'u Pikimusta, nazwany na literę " K ", a w miocie tym były – KADI Cień Niedźwiedzia, KAN TRACE Cień Niedźwiedzia pojechał do Chorwacji, do hodowli, z której wywodzi się Kan Trace YARPEN p. Beaty Grossek i w której to hodowli zdobywa tytuł Mł.Champ. Słowenji.
Siostry KAN TRACE Cień Niedźwiedzia to - KEIRRA Cień Niedźwiedzia, KIANA Cień Niedźwiedzia, KANA Cień Niedźwiedzia , a KIARA Cień Niedźwiedzia dnia 17 sierpnia 2009 roku urodziła suczkę o imieniu NENYA Bursztynowa Wyspa, będącą córką Björnehusets BILBO, który to został zaimportowany przez hodowlę " Thorvalta ".
Właścicielem hodowli o nazwie " Bursztynowa Wyspa " jest p. Mirosław Zawadzki z Gdańska.

Drugi miot BRONY Arfus urodził się 6 stycznia 2006 roku, po ARIEL'u z Zalesia Wrocławskiego.
Siedem szczeniąt nazwanych na literę " L " to LANTI, LUPU, LATTJO, a suki to LEA, LAMIA, LORI i LIRA Cień Niedźwiedzia, która to została nabyta przez p. Jerzego Tuora, który zaimportował z Czech drugą sukę o imieniu HONEY Pikimusta.

P. Jerzy Tuora jest właścicielem hodowli " Karelczyki z Jury ", w której LIRA Cień Niedźwiedzia dnia 5 grudnia 2009 roku urodziła 6 szczeniąt, a ojcem ich został Björnehusets BILBO. W miocie tym były 3 pieski i 3 suczki, nazwane na literę " B ", BACA, BADI, BAFI, oraz BERA, BETA i BISA Karelczyki z Jury.
Champ.PL BERA Karelczyki z Jury zamieszkała u pana Ryszarda Iwanka, właściciela także airedale terrieów i foksterierów Krótkowłosych, oraz hodowli „ Leśny Duet „.

Wracając do BRONY Arfus, to jej kolejny miot przyszedł na świat 1 września 2007 roku, w ilości 6 sztuk. Tym razem jej partnerem został DUNAJ Wilczy Las, a ich dziećmi to MORI, MANU, oraz MIKA, MEKA, MILLA i MYA Cień Niedźwiedzia.
Czwarty miot BRON'y Arfus w ilości 7 szczeniąt urodził się ponownie po ARIEL'u z Zalesia Wrocławskiego dnia 25 kwietnia 2008 roku, a 7 szczeniętom hodowca dał imiona na literę " N ". I tak - chłopaki to NORI, NATE, NADO, NESS, a dziewczyny to NALA, NATI i NUNA Cień Niedźwiedzia.
NALA Cień Niedźwiedzia została matką w hodowli „ z Doliny Środkowej Odry „, należącej do pp. Marzeny i Piotra Mikita ze Środy Śląskiej.

Kolejny miot BRON'y Arfus pojawił się na świecie 19 czerwca 2009 roku, nazwany na literę " O " w ilości 7 sztuk, 4 suczki nazwano - OPRAH, ORRA, ORSA i ORI, a 3 samce to OZZY, ODI, OLL IE Cień Niedźwiedzia. Ich ojcem został bardzo utytuoany pies - Kan Trace YARPEN.

17. FAMA Wilczy Las

FAMA Wilczy Las, urodzona w 2004 roku, córka DOR'y Wilczy Las i BON'a Moravsky Medvidek została kupiona przez p. Henryka Kaczmarka, zamieszkałego w miejscowości Siecino i u którego to w hodowli " Sieciński Brzeg " przyszedł na świat jej pierwszy miot w ilości 3 suczek, urodzony 7 października 2007 roku, po Champ.Pl ATOS'ie Potockie Łąki. Szczenięta hodowca nazwał następująco - CYTRA, CZACZA i CZARUSIA Sieciński Brzeg.
Następny miot FAM'y Wilczy Las urodził się 12 maja 2008 roku, tym razem partnerem jej został import z Norwegii, do hodowli " Kareli Eden ", o imieniu Champ.Pl JERI. Urodziło się 8 szczeniąt, a p. Henryk Kaczmarek nadał im imiona zaczynające się na literę " D ". I tak:, pieski to DIAMENT, który pojechał do p. Sławomira Jarockiego, DINO, DRAGON, DUKAT, natomiast suki to DAKOTA, DELTA, DIANA i DOXA Sieciński Brzeg.

Hodowla " Sieciński Brzeg " powstała w 2004 roku, kiedy to p. Henryk Kaczmarek nabył z hodowli " Albus " suczkę o imieniu KOMI KAREL Albus, urodzoną właśnie w 2004 roku, córkę KAREL'a Albus i BIANK'i z Kaszubskich Moczarów. Pierwszy miot KOMI KAREL, oraz pierwszy w hodowli przyszedł na świat 18 czerwca 2006 roku, po FENIX Nenana. Urodziły się ASTOR, ADMIRAŁ, ABADON, ASLAN, oraz AURA Sieciński Brzeg.
Następne szczenięta KOMI KAREL urodziły się 27 września 2007 roku, również po FENIX'ie Nenana. Szczenięta nazwano BRUTUS, BOSMAN, BUBO, BERTA i BRYZA Sieciński Brzeg.
Kolejne szczenięta KOMI KAREL, której partnerem został Champ.Pl JERI, urodziły się 17 sierpnia 2009 roku, w ilości 8 sztuk, i tak : pieski to EKSPRES, ERAGON, a suczki EFRA, ELEKTRA, ELFKA, ENERGI, ETNA, oraz ELZA Sieciński Brzeg, która przyłączyła do mieszkających już u p. Jarosława Kościa karelczyków - APEL'a i BAJK'i z Wilczego Dworu.

Do mieszkającej już w hodowli " Sieciński Brzeg " KOMI KAREL Albus, w listopadzie 2004 roku dołączyły wspomniana już wyżej FAMA Wilczy Las i późniejszy Champ.Pl., Zwycięzca Polski 2005 i 2008 - FENIX Nemana, urodzony 29 lipca 2004 roku w hodowli " Nemana " u p. Henryka Łużnego, a którego to rodzicami zostali CEDRIK Pikimusta i omówiona już wyżej ALMA ze Zlateho Luhu.

CEDRIK Pikimusta urodził się 16 października 1998 roku, jako syn BRET'a z Lowiska Wasosz i CYNTH'i Nalle, a jego właścicielką jest p. Beata Grossek.
Pani Jitka Dopitova, właścicielka hodowli " Pikimusta ", zostawiła sobie siostrę CEDRIK'a o imieniu CAROLINE i która to została Inter.Championem i Championem Czech, natomiast ich brat COUDY Pikimusta zamieszkal u p.Jiri Schloza z Czech.

Córka CAROLINE Pikimusta i BON'a Moravsky Medwinek o imieniu FUNNY Pikimusta, urodzona 14 listopada 2004 roku została sprowadzona do Polski przez p. Juliusza Paturaja.
Natomiast HONEY Pikimusta zaimportowana do Polski przez p. Jerzego Tuora, właściciela hodowli " Karelczyki z Jury ", oraz jej siostra HESSY Pikimusta, która zamieszkała w Danii, urodziły się 20 kwietnia 2007 roku jako córki Inter.Champ.ChampPl.Champ.Cs. Björnehusets LUCKY i CAROLINE Pikimusta, czyli zaimportowane FUNNY i HONEY są półsiostrami ze strony matki.

Matką CEDRIK'a Pikimusta została Champ.Cz CYNTHIA Nalle, urodzona 12 marca 1990 roku, mieszkająca u p. Jitki Vrubelovej ( późniejszej p. Jitki Dopitovej ), będąca córką TOSC'i z Finskych Plani.
CYNTHIA Nalle poprzez swoją matkę była prawnuczką suki o imieniu AIKA z Brevnowa, o której to wspominam na początku historii rozwoju karelskiego psa na niedźwiedzie w Czechach. Natomiast Inter.Champ. 10xCACIB, Klubowy Zwycięzca 1987 roku TOSCA z Finskych Plani, urodzona 24 maja 1984 roku, mieszkająca u p. Petra Homolka z Senohrab, była córką BARIBAL'a Kalevala ( syna AIK'i z Brevnowa ), oraz SANT'y z Finskych Plani z hodowli p. Zlatej Homolkovej z Senohrab z dawnej CSRS. Miotowym bratem TOSC'i z Finskych Plani był MUNGO z Finskych Plani, który zamieszkał w Pradze, u pana Vaclava Simon, a ich rodzoną siostrą była TARPA z Finskych Plani.

P. Zlata Homolkova swoją hodowlę oparła na CACIB, CWC, Champ. Karga TERE, urodzonej 14 kwietnia 1977 roku, w hodowli należącej do p.V. Cerny. Karga TERE była córką JERI, po którym była również AIKA z Brevnova. Matką Karga TERE była suka o imieniu DARNY z Finskych Jezer, zarejestrowana w czeskiej księdze rodowodowej pod nr. 27/76.
Hodowla " Z Finskych Jezer " należała do p. Jaroslava Fencl zamieszkałego w miejscowości Kolec i bazowała ona na suczce BRONA Kulosaari, która była rodzona siostrą BESSY Kulosaari i na której to suce oparła się hodowla " Z Brevnova ".
DARNY oraz DAG z Finskych Jezer, zresztą pozostawiony w hodowli urodzili się w 1974 roku, natomiast SANTY z Finskych Plani, córka oczywiście Karga TERE przyszła na świat dnia 20 maja 1982 roku.

Odnośnie ojca SANTY z Finskych Plani to był nim Paulavin KAJO, urodzony w Finlandii w 1977 roku, a zarejestrowany w Czechach w 1978 roku i który był także ojcem BRAGI Vltavska Perla, poprzez którą był pradziadkiem dla BRIT'a ze Zlutych Skal.
Paulavin KAJO poprzez swoją matkę o imieniu Paulavin NASSE, urodzoną 21 września 1974 roku był wnukiem Fin.Champ.PÖRRI, urodzonego w 1963 roku, ojca 47 miotów i będącego także ojcem zaimportowanej do Polski FINPIMU.
Odnośnie jeszcze PÖRRI, to jego pradziadkiem był Hirven ROMULUS, który to był także prapradziadkiem Metsämiehen MURRI, a fińska hodowla " Paulavin " powstała w 1952 roku i w hodowli tej urodziły się 82 szczenięta karelskiego psa na niedźwiedzie.

Po SANTY z Finskych Plani i po BARIBAL Kalevala urodziło się parę miotów, i tak np. 24 maja 1984 roku przyszły na świat ich szczenięta nazwane na literę " T " np. TYROS, wspomniana już TOSCA, TARPA, a TRISTAN z Finskych Plani, u pana Igora Chudika, został reproduktorem mając swoje dzieci np.w hodowli " Z Birinky ". Bazową suką hodowli " Z Birinky " była RIKA Vosykov. Ona i jej siostry, o imionach RIA Vosykov i RENA Vosykov urodziły się 16 września1987 roku, jako córki Piipun OPA i JOLA Vosykov, ( będącej córką BRAGI Vltavska Perla ).
BRAGI Vitavska Perla nieco wcześniej, dnia 10 listopada 1984 roku, po BARIBAL'u Kalevala urodziła LARIK'a Vosykov, LEVAR'a, LIGOR'a, LORAN'a LUX'a, oraz LUN'ę Vosykov.

Dnia 1 sierpnia 1986 rou po MAKSIM'ie i po SANTY z Finskych Plani przyszła na świat VIOLETTA z Finskych Plani.
SANTY z Finskych Plani miała również szczenięta urodzone dnia 6 czerwca 1987 roku, np. XANTY z Finskych Plani, a XENIE z Finskych Plani zamieszkała u pana Miroslava Sindelka.
dnia 29 października 1988 roku urodził się ZAMPA z Finskych Plani, będący również synem SANT'y i oczywiście BARIBAL'a Kalevala.

Wracając jeszcze do hodowli " Pikimusta " założonej w 1990 roku , to CAROLINE Pikimusta ma szczenięta urodzone 3 maja 2003 roku po ARIK'u Ostravicka Niva, a zatrzymana w hodowli GIMA Pikimusta zostaje matką INDY Pikimusta, który zaczyna swoją karierę wystawową w Polsce.
INDY Pikimusta, który został zaimportowany przez p. Martynę Binek z Jarocina, urodził się 11 października 2008 roku.

Pan Filip Kublin z Czech zaimportował fińską parę, psa Eurauspojan PIKU i sukę Eurauspojan TARU, po których miał szczenięta pod przydomkiem " Ostravicka Niva " i właśnie ARIK Ostravicka Niva wywodzi się z pierwszego miotu Euraspojan TARU, która przyszła na świat 17 kwietnia 1999 roku. Natomiast drugi raz potomstwo w ilości 6 sztuk Euraspojan TARU miała urodzone 6 września 2003 roku, nazwane na literę " B ", a trzeci raz szczenięta oznaczone literą " C " urodziła 20 września 2004 roku. Z tego miotu CORA Ostravicka Niva, zamieszkała na Słowacji posiadała tytuły wystawowe takie jak:Champ.Sk. Junior Champ.Sk.

Hodowla " Erauspojan " należąca do pp.E. & M. Halme z Finlandii i hodująca tylko karelskie psy na niedźwiedzie, od 1984 roku doczekała się 158 miotów, a z nich 757 szczeniąt. Hodowla ta oparła się na Uswan HALLI, urodzonej 8 grudnia 1982 roku, dla której PETE z roku 1957 byl jej praprapradziadkiem.
Ojcem INDY Pikimusta jest Inter.Champ.Bjrönehusets LUCKY, pies zaimportowany do hodowli " Pikimusta ". Bjrönehusets LUCKY przyszedł na świat 23 sierpnia 2003 roku w Danii, jako syn Inter.Champ.DKChamp.Björnehusets KITTO i Björnehusets MICHA.
Björnehusets KITTO urodzony 20 stycznia 2001 roku, mieszkający u p.Thomsen Heidi, poprzez swoją matkę o imieniu Björnehusets TASSA jest praprawnukiem DKChamp. Björnehusets JUSSI, urodzonego w 1976 roku i którego rodowód ze strony matki opierał się na hodowli " Usvan ". Rodzicami byli Björnehusets JUSSI’ego byli AMIGO i Zwycięzca Świata Insbruck 1976 AMIGO, o którym piszę na początku tego opracowania i DKChamp. SUOMI.

Hodowla " Usvan ", ( po polsku usvan oznacza mgłę ), istniejąca od 1951 roku należała do p. Olafa Eriksona, bardzo zwracającego uwagę na użytkowość psów. W hodowli tej z 229 miotów, urodziło się 762 szczeniąt karelczyków.
Matką Björnehusets KITTO została Björnehusets MICHA, urodzona 25 grudnia 1997 roku, jako córka Björnehusets CAESAR, ( który to był również dziadkiem Björnehusets SAMBO, po którym urodziły się dzieci w hodowli " Thorvalta " ) i Björnehusets JAZZI.
Björnehusets JAZZI natomiast była córką suki o imieniu VAHTI, urodzonej 28 maja 1983 roku i będącej córką Elgkongens TUPSU. Omawiając dalej rodowód Elgkongens TUPSU urodzonej 15 marca 1976 roku, ( której rodzicami byli PETE i ETTA ), dochodzimy do jej rodzeństwa - Elgkongens TARZAN'a i Elgkongens TERTU, która miała szczenięta we francuskiej hodowli " D'Antartik Kennel ", którą omawiam dokładniej trochę dalej, przy okazji analizowaniu rodowodu Inter.Champ.TAR'y, będącej matką Kan Trace YARPEN'a.

Ostatnim nabytkiem p. Beaty Grossek jest Int.Champ.,Champ.PL, Champ.CZ, Champ.SK, Zw.PL,Zw.Eur. Śr. i Wsch.Mł.Champ.PL, Mł.Zw.Klubu PL, urodzony 10 lipca 2004 roku, w hodowli p. Nataliji Kalečak z Chorwacji. Jego ojcem został Kan Trace FIRST EDITION, urodzony 15 pażdziernika 2002 roku, zarejestrowany na pp. Natalię Kalecak, Bajraktar, podobnie jak i jego siostra, Kan Trace FUNNY FONTERA, która w 2005 roku miała szczenięta po COUDY’m Pikimusta, rodzonym bracie CEDRIK'a Pikimusta.

Rodzicami Kan Trace FIRST EDITION byli TAPIO, brat TAR'y, oraz Kan Trace TEAR - DROP, urodzona 8 kwietnia 2001 roku, jako córka Björnehusets GISMO i TAR'y, a zarejestrowana na pp. N. Kalecak i H. Balazic. Siostra TAR'y o imieniu - Kan Trace TIGER LILY miała natomiast potomstwo z Karhunkaira HAKI’m, który to jest wnukiem Karhunkaira MOPPE, będącej również matką Karhunkaira TARU, o której piszę przy omawianiu ZAKKO.
Champ.Mł.Champ. Björnehusets GISMO urodzony w 1998 roku, a zamieszkały w Austrii to syn Björnehusets KALLE i HEVA, która to suka została sprowadzona z Francji przez hodowlę " Björnehusets ".
HEVA, urodzona 29 lipca 1992 roku była córką Björnehusets SONI’ego, oraz CALINE, która to była rodzoną siostrą CADUAN - babki TAR'y.
Ojcem Björnehusets GISMO, był urodzony 5 października 1993 roku Björnehusets KALLE, ( syn Björnehusets CIMBO i Björnehusets SISU ), który do trzech lat mieszkał w hodowli pp. Hanne i Gunnar Larsen, ale docelowo zamieszkał w Austrii.
Ale najsłynniejszą córką Björnehusets CIMBO i Björnehusets SISU jest Inter.Champ.Björnehusets AMANDA, urodzona 19 marca 1993 roku, mieszkająca u pp. Ingrid & Peter Danielsen z Danii, będącą suką lat 1996, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 i 2003, WW Helsinki'98, 51xBOB.

Natomiast babką Kan Trace FIRST EDITION i FUNNY FONTERA , ze strony ojca o imieniu TAPIO jest biało - czarna SLO Champ.AKINA Medvedi Strż, urodzona 25 października 1993 roku w hodowli p.Jany Hajduskovej i której korzenie wywodzą się z czeskich hodowli, ponieważ ojcem AKIN'y Medvedi Strż był BLESK Od Susanky, który przyszedł na świat 26 lipca 1987 roku jako syn MAKSIM'a, będącego ojcem znanego już nam BRIT'a ze Zlutych Skal. Matką BLESK'a od Susanki i jego siostry BRIG'i od Susanki, ( która to miała szczenięta w hodowli " Slanecka Dolina " ) była BESSY Vltavska Perla, siostra BRAGI Vltavska Perla i reproduktora BARI Vltavska Perla, który to miał potomstwo w hodowli " Spod Kudlovskeho Vrska ", hodowli należącej do p.Ctibora Matuli.
Rodzeństwo to, a więc - BARI Vltavska Perla, BESSY Vltavska Perla, BRAGI Vltavska Perla i BERY Vltavska Perla, ( która występowała na wystawach w klasie użytkowej ) przyszło na świat dnia 11 grudnia 1980 roku.

Ale pierwszy miot w hodowli " Od Susanki " p. Sarki Krotochvilovej pojawił się na świecie 30 kwietnia 1986 roku, nazwany na literę " A " był on po BARIBAL Kalevala i oczywiście po BESS'y Vltavska Perla, czyli urodzone szczenięta jak np. ALBA od Susanky w swoim rodowodzie jako ojca i babkę ze strony matki posiadały rodzeństwo różniące się tylko datą urodzenia, a mowa o ASTR'ze i BARIBAL Kalevala.

Matką AKIN'y Medvedi Strż została suka urodzona w 1993 roku - ASTA z Polunky, będąca córką CIT'y od Susanki.
CITA i jej siostra CORINA od Susanki pochodziły z miotu urodzonego 7 listopada 1988 roku, w hodowli p.Jiri Sedlacka, również po MAKSIM'ie i po BESSY Vltavska Perla.
Hodowla " Vltavska Perla ", w której to pierwszy miot urodził się w kwietniu 1986 roku, bazowała na suce ASTRA Kalevala, która to była córką Inter.Champ. Mostodalens XMAN'a i AIK'i z Brevnova, a o której piszę dokadniej na początku opracowania, przy omawianiu Mostodalens XMAN'a.

Tak już na koniec historii karelskiego psa na niedźwiedzie w Czechach, historii, która miała i ma ogromny wpływ na historię polskich karelczyków, to ojcem AST'y z Poluny był NYX Vosykov, urodzony 29 czerwca 1986 roku, w hodowli należącej do p. Vladimira Vosyka, która to hodowla bazowała na córce ASTR'y Kalevala, o imieniu BRAGI Vltavska Perla. Ojcem NYX'a Vosykov został import z Finlandii o imieniu Piipun OPA, urodzony 3 czerwca 1984 roku, a jego rodzicami byli bardzo utytuowany pies KÖRRI, prawnuk Fin.Champ. Pöyröön ROMULUS'a , będącego dziadkiem psa sprowadzonego do Polski - Metsämiehen MURRI. Matką Piipun OPA była Piipun NYSA, urodzona 11 marca 1980 roku i będąca wnuczką Paulavin TIEVUSKA, która to urodziła się 2 czerwca 1975 roku. Paulavin TIEVUSKA miała w 1977 roku szczenięta po Fin.Champ. KIRA, którego rodowód bazował na liniach " Usvan ", a ich syn Fin.Champ.Piipun RASSI zostaje ojcem suki zaimportowanej do Holandii o imieniu Usvan LIESKA. Matką NL Champ.Usvan LIESK'i, urodzonej 3 lutego 1982 roku, a mieszkającej u p. Jet Asselbergs, była Uhtuan ANJUSKA, która przyszła na świat dnia 8 listopada 1978 roku i będąca wnuczką Fin.Champ. PÖRRI. A przypomnę tylko, że Fin.Champ PÖRRI był ojcem zaimportowanej do Polski FINPIMU.
Z hodowli " Uhtuan " należącej do p. Markku Loimela został sprowadzony do Holandii W’79 Uhtuan ROY, urodzony w 1973 roku i będący rodzonym bratem Uhtuan ANJUSKA, suki o tym samym imieniu, co jej wnuczka ( matka NL Champ.LIESK'i ), ale urodzonej 5 lat wcześniej.
Champ. Usvan LIESKA dnia 22 lutego 1987 roku urodziła RAJU POLKA Suomalaista Kantaa, którego ojcem został Champ.RAJU, ale wcześniej miała ona szczenięta z przydomkiem „Björnehusets „. Zwyc.EU’86, DKChamp. Björnehusets SAMI, który przyszedł na świat 17 kwietnia 1983 roku, był synem Björnehusets JUSSI’ego i Champ. Usvan LIESKA.

KÖRRI był również ojcem SAR'y, czyli ( Piipun )SARA była ze strony matki, półsiostrą Piipun OPA, suki zaimportowanej przez pana Ondrej Kozdon do Czech. ( Piipun ) SARA, urodzona dnia 8 kwietnia 1981 roku, będąca córką Tiilimaan PETTU, rodziła szczenięta pod przydomkiem " z Tromvskeho Vrchu ", należacym do Andreja Kozdon Jej pierwszy miot przyszedł na świat dnia 17 czerwca 1983 roku, nazwany na literę " A " , np. pies o imieniu ADAR z Trmvskeho Vrchu, który był synem Paulavin KAJO. Młodsze rodzeństwo ADAR'a z Trmvskeho Vrchu o imieniu BRIT, BEN z Tromvskeho Vrchu, który był zgłoszony na MWPR w Bytomiu, w 1987 i 1988 roku, do klasy użytkowej,oraz BONA i BRITA z Trmvskeho Vrchu, urodziły się dnia 21 lipca 1984 roku.
BRITA Z Trmvskeho Vrchu, która zamieszkała u pani Jiri Urbasek swoje pierwsze szczenięta miała dnia 7 lipca 1986 roku, po Piipun OPA , a ich syn o imieniu ALAN z Tocova zamieszkał u pana Vladimira Sprok.

Wracając jeszcze do Paulavin TIEVUSK'i to półbratem ze strony matki o imieniu Hurtan KIKKA, urodzonej w 1970 roku, był Paulavin KAJO, o którym wspominam wyżej i który został zaimportowany do Czech.

Rodzony braty Piipun OPA o imieniu Piipun OSKU został duńskim championem, a jego córka SUSSIE, urodzona 11 września 1987 roku jest prababką Björnehusets GISMO, o który trochę wyżej piszę.
Hodowla " Piipun ", należąca do p. Matti rozpoczęła swoją działalność w 1963 roku, wyhodowała 48 szczeniąt, a bazowała ona na Paulavin TIEVUSKA, urodzonej 2 czerwca 1975 roku i która miała w tej hodowli tylko jeden miot.
Do Włoch została zaimportowana Piipun HUISKE, do p. Leblay, urodzona w 1988 roku i będąca poprzez swoją matkę o imieniu HEILI prawnuczką Paulavin TIEVUSKA. Piipun HUISKE uzyskała tytuł championa Włoch.
Natomiast matką i prababką ze strony ojca Kan Trace YARPEN'a jest Inter.Champ.Zw. Europy, Zwycięzca grupy V - Poznań 2000 - TARA, TARA, która zamieszkała u p. N. Kalecak z Zagrzebia, oraz jej rodzeństwo - siostra TISA, bracia - Champ.TOLSTOJ, mieszkający u pp. M.S. Petrovic z Zagrzebia, oraz wspomniany już TAPIO urodzili się 17 stycznia 1997 roku jako dzieci Inter.Champ. GINI i Champ. AKIN'y Medvedi Straż, urodzone w hodowli p. Danici Ahacic Racic. Ich ojciec - Inter.Champ.GINI urodził się 5 grudnia 1991 roku, wywodził się z francuskiej hodowli, należącej do p.Marguerite Amrein, a właścicielem jego był Paul Ehrsam z francuskiej miejscowości Colmar. GINI i jego bracia GRIZZLY, GIBSY, GINKAN, oraz GAMIN byli synami duńskiego psa Björnehusets SONI’ego, a poprzez swoją matkę CADUAN, byli wnukami Inter.Champ.Björnehusets GINO, kóry to pies został zaimportowany do Francji w 1986 roku i który był synem Björnehusets JUSSI. A o Björnehusets JUSSI piszę dokładniej wcześniej, przy omawianiu Björnehusets LUCKY, psa sprowadzonego do hodowli " Pikimusta ".

Inter.Champ.Champ. Dk, Fr.Champ. Björnehusets GINO posiadał potomstwo również w Austrii, a we Francji miał dzieci m.innymi. z WIATKA D'Acca Laurentia, urodzoną 17 czerwca 1984 roku i wywodzącą się z drugiego pokolenia karelczyków urodzonych we Francji, po dziadkach importowanych z Danii - Elgkongens ORSO i Elgkongens TERTU, którzy to byli pierwszymi przedstawicielami tej rasy zarejestrowanymi w 1976 roku we francuskiej księdze hodowlanej.
Rodzicami WIATK'i D'Acca Laurentia, która żyła 8 lat byli TUKARTA Of Landinats i Champ.TERKIOK Of Landinats, rodzeństwo urodzone 11 września 1982 roku, dzieci duńczyków - Elgkongens ORSO i Elgkongens TERTU.
A syn WIATK'i D'Acca Laurentia i Björnehusets GINO, o imieniu FINNMARK de la Côte des Lutins, urodzony 5 stycznia 1989 roku w hodowli p.Girod Thierry z Montpeliere został sprowadzony do Danii, do hodowli " Björnehusets ", w której to hodowli zdobyl tytuł Championa Danii, oraz miał tam swoje potomstwo.

W biuletynie szwajcarskiego Klubu Psów Ras Nordyckich, wydanego w 1994 roku i prezentyjącego sylwetki 27 ras, w dziale dot. karelskiego psa na niedźwiedzie, oprócz krótkiego wzorca dano zdjęcie suki G'MERKKi D'Acca Laurentia, córki Champ. RAJU, urodzonego 25 stycznia 1985 roku i którego rodowód całkowicie bazował na hodowli " Paukamon ", natomiast jej matką została Piipun HUISKE, ale urodzona 7 maja 1983 roku.
Piipun HUISKE to półsiostra ze strony matki ( Piipun NYSA ) Piipun OPA, psa zaimportowanego do Czech.
Przynajmniej do 1994 roku w Szwajcarii nie doczekano się żadnego miotu karelczyków.

Wracając do matki GINI'ego o imieniu CADUAN i jej sióstr CIRFEE i CALINE, to były one córkami Björnehusets GINO i suki o imieniu VEGA Du Clos Saint Gangolf.

Rodzona siostra VEG'i Du Clos Saint Gangolf, o imieniu VLADY Du Clos Saint Gangolf miała również po Björnehusets GINO szczenięta, w hodowli " Du Parc De Mont - Reve ", a ich córka FREJA Du Parc De Mont - Reve, urodzona 3 stycznia 1990 roku została zaimportowana do hodowli " Björnehusets ". FREJA Du Parc De Mont - Reve swoje pierwsze szczenięta miała dnia14 października 1992 roku po Björnehusets CIMBO, np. urodziła się wtedy Björnehusets BINE, ( która to suka poprzez swoją córkę Björnehusets NATTI ) została babką dla Björnehusets SAMBO.

Natomiast VEGA Du Clos Saint Gangolf i VLADY Du Clos Saint Gangolf urodziły się 26 czerwca 1984 roku jako córki PANY’i D'antartik Kennel oraz A'CICO Of Mageseja, psa rezydującego u p. Volkera Vesenmayera z Niemiec, który to pies w 1982 roku zdobył tytuł Championa Niemiec. Jego rodzicami byłi CARI i Elgkongens ZITA.

Siostrą miotową A'CICO Of Mageseja była A'CAVE CANEM Of Mageseja, a rodzeństwo to urodziło się dnia 17 listopada 1979 roku.
P. Volker Vesenmayer to również właściciel hodowli " von der Blattwiese ", bazującej na MINKE van der Hekkesteeghe, suki pochodzącej z holenderskiej hodowli i w której to hodowli swoje potomstwo miała również W’81-’82 Champ.TARU.
Np. dnia 30 grudnia 1983 roku przyszedł na świat NALLE v.d. Hekkesteeghe, będący synem W’79 Uhtuan ROY'a i Champ.TARU.
Jego brat - NIKKE v.d. Hekkesteeghe u p. G. v. Veluw z Holandii zdobył następujące tytuły wystawowe: NL&Inter.Champ.,Bel.D.Champ. VDH Champ. Bndssgr.’85-86.
BAIKA Von Der Blattwiese będąca córką A'CICO Of Mageseja i MINKE van der Hekkesteeghe, przyszła na świat 13 lutego 1987 roku, a zamieszkała u Karla Weigel z Niemiec.

Hodowla " Of Megeseja " należała do Ulricha Reidenbacha z Vaihingen, u którego mieszkała również Elgkongens DITTE, która w 1983 roku zdobyła tytuł Championa Niemiec i która miała dzieci również po A' CICO Of Mageseja, np. urodzone 5 stycznia 1983 roku, a były nimi Mageseja DARO, oraz Mageseja DINGO, który pozostał w hodowli „ Of Mageseja „.
Elgkongens DITTE urodziła się 20 kwietnia 1978 roku, jako córka Elgkongens HASSAN'a i FLICK'i, czyli DITTE była pół siostrą ( ze strony matki ) AIKO Elgkongens.

Matką sióstr VEG'i Du Clos Saint Gandolf, oraz VLADY Du Clos Saint Gandolf, ( a partnerką CICO Of Mageseja ) była PANYA D'Antartik Kennel, (LOF 000006/0003 ), urodzona 28 kwietnia 1979 roku, we francuskiej hodowli należącej do p. Andre Forler, hodowli, która ( oprócz syberian husky ) w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku hodowała również akity.
Hodowla " D'Antartik Kennel " bazowała na właśnie wcześniej wspomnianej parze karelczyków importowanych z Danii - Elgkongens ORSO i Elgkongens TERTU, które to karelczyki miały ze sobą szczenięta urodzone w latach 1979, 1980 i 1981 roku pod przydomkiem " D'Antartik Kennel ". Z pierwszego miotu urodzonego dnia 28 kwietnia 1979 roku w hodowli " D'Antartik Kennel " m.innymi pochodziły suki PANYA i POUSCHA D'Antartik Kennel, która miała szczenięta po Elgkongens ORSO, czyli po swoim ojcu, urodzone w hodowli " Of Landinats ". Ale wcześniej POUSCHA D'Antartik Kennel, podobnie jak jej matka, miała szczenięta po CICO Of Mageseja pod przydomkiem " D'Antartik Kennel ".

Jeżeli chodzi jeszcze o Elgkongens ORSO i Elgkongens TERTU, to trzy następne mioty tej pary rodziły się już pod przydomkiem " Of Landinats ". I tak w 1982 roku urodziła się m.innymi TUKARTA Of Landinats i TERKIOK Of Landinats, którzy zostali rodzicami VIATK'i D'acca Larentia i która to jest starszą o pięć lat siostrą PANYA D'Antartik Kennel. Następne mioty w hodowli " Of Landinats " przyszły w 1983 i w 1984 roku. W sumie po Elgkongens ORSO i Elgkongens TERTU urodziło się 40 szczeniąt.

Ojcem PANY’i D'Antartik Kennel i POUSCH’i D'Antartik Kennel był Elgkongens ORSO, urodzony w 1975 roku i będący synem DIXI i FLICKA, którzy byli również rodzicami urodzonego dwa lata później psa o imieniu AIKO Elgkongens, czyli Elgkongens ORSO i Elgkongens AIKO to bracia, ale nie miotowi. Matką tych sióstr została Elgkongens TERTU, urodzona w 1976 roku i będąca córką PETE i ETTA.
ETTA natomiast była zarejestrowana w 1973 roku i również była córką PETE, oraz suki Turres SISU, czyli ETTA była starszą siostrą WOLFI'ego Elgkongens, który został zaimportowany do Polski.

We Francji w 2006 roku było urodzonych 28 szczeniąt karelczyków, a rok później było ich o dwa mniej, ale zarejestrowało się w 2007 roku w LOF, ( będącej odpowiednikiem PKR ) tylko 9 sztuk.

Wracając do Polski, która poza Skandynawią była pierwszym państwem w Europie w której rozpoczęła się hodowla karelskiego psa na niedźwiedzie, to jednak najlepsze lata rozwoju tej rasy przypadły na pierwszą połowę lat 90 - tych ubiegłego wieku. Na poznańskiej wystawie ( najbardziej reprezentatywnej ) w roku 1991 było zgłoszonych 6 karelczyków, a w 1993 roku karelczyków zgłoszono14 sztuk, z czego 7 było urodzonych w 1992 roku, 5 - z 1991 roku, i jeden, a właściwie jedna - BONA z Liliowego Wrzosowiska była z1989 roku.
Na Klubowych Wystawach Szpiców i Psów V Grupy FCI, - w Olsztynie w 1994 roku, było 6 karelczyków, z czego jeden pies urodzony w 1993 roku, trzy - w 1992 roku, BONA z Liliowego Wrzosowiska, oraz pies w klasie championów - KARO z Liliowego Wrzosowiska, urodzony w 1988 roku.
Była to trzecia, po pierwszej zorganizowanej w Poznaniu w 1990 roku i drugiej poświęconej samym chow-chowom - wystawa zorganizowana przez Klub Psów V Grupy FCI i na tej wystawie tytuł " Najlepszej Hodowli Wystawy Klubowej - Olsztyn '94 " otrzymała hodowla karelskiego psa na niedźwiedzie " Albus ", należąca do p. Beaty Sarlej. Zarazem klubówka w Olsztynie była pierwszą tej rangi wystawą, na której zaprezentowano rasy karelskiego psa na niedźwiedzie i shibę.
Wrocław '1995 rok - zgłoszonych było 11 sztuk, z czego 1 urodzony w 1991 roku, 3 z 1992 roku, 1 z 1993 roku, 2 z 1994 roku i 4 sprzed 1990 roku, a były nimi 12 letni SET ALI z Liliowego Wrzosowiska, ośmio - letni Champ.Pl KARO z Liliowego Wrzosowiska, BOSA AMANTKA Rumcajsowe Obejście, która występowała w klasie użytkowej, oraz Champ.Pl BONA z Liliowego Wrzosowiska.
Na klubówce w Toruniu zorganizowanej 28 kwietnia 1996 roku było zgłoszonych 8 sztuk, w tym z rocznika 1992 - 3 sztuki, z 1993 - 1 sztuka, z 1994 - 3 sztuki, oraz BONA z Liliowego Wrzosowiska.
Łódź'1997 rok - zgłoszono 6 karelczyków - z rocznika 1992 - 2 sztuki, z 1993 - 2 sztuki, z 1994 - 1 sztuka, oraz BONA z Liliowego Wrzosowiska W 1998 roku w Lublinie były zgłoszone tylko 4 sztuki, z czego jeden urodził się w 1992 roku, dwa w 1993 roku i jeden z 1989 roku - BONA z Liliowego Wrzosowiska. Czyli BONA z Liliowego Wrzosowiska, bazowa suka hodowli " Albus " była jedynym przedstawicielem karelskiego psa na niedźwiedzie, który brał udział w 7 klubówkach, ponieważ na Wystawie Klubowej Szpiców i Ras Pierwotnych, zorganizowanej w Gdańsku w 1999 również występowała, ale już w klasie weteranów, podobnie jak na Klubowej Wystawie Szpiców, Psów Pierwotnych i Dużego Psa Japońskiego, która miała miejsce w Łodzi dnia 23 września 2001 roku.A na powyższym zdjęciu widać dwa karelczyki występujące w klasie weteranów, z lewej strony jest Champ.Pl SMYK z Sułowskich Łąk, urodzony 28 marca 1993 roku, oraz 12-sto letnia Champ.Pl BONA z Liliowego Wrzosowiska, a zdjęcie to zostało zrobione podczas Wystawy Klubowej w Łodzi w 2001 roku.
Na ogólnopolskiej liście reproduktorów za rok 1997 znalazło się 15 reproduktorów, z czego 12 z nich urodziło się właśnie w latach 1990 - 1994. A były nimi następujące psy:
REN Dom Jarzębinowy, urodz. w 1985 roku
EGO z Asi Boru, urodz. w 1986 roku
KARO z Liliowego Wrzosowiska, urodz. w 1988 roku
ATOR Pięknolesie, urodz. w 1990 roku
TROP z Sułowskich Łąk, urodz. w 1991 roku
GABO-ALI Ponieckie Wrzosowisko, urodz. w 1992 roku
SAWAN z Sułowskich Łąk, urodz. w 1992 roku
SMYK z Sułowskich Łąk, urodz. w 1992 roku
SZERYF GENT Ponieckie Wrzosowisko, urodz. w 1992 roku
OSAN Albus, urodz. w 1992 roku
TROP Rumcajsowe Obejście, urodz. w 1993 roku
NARO ALBUS, urodz. w 1993 roku
NASO Albus, urodz. w 1993 roku
MUSTI ASO Albus, urodz. w 1994 roku
AKAPIT Wilczy Las, urodz. w 1994 roku

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi przy tworzeniu tej niezwykle ciekawej, polskiej, historii karelskiego psa na niedźwiedzie, czy to podanymi informacjami, czy też udostępnieniem zdjęć.
A szczególne podziękowania tą drogą składam dwóm paniom Beatom - p. Beacie Grossek, oraz p. Beacie Sarlej.

Ewa Szeliga Szeremeta